Острів сонця
Срач навколо декларацій містить в собі ще одну системоутворюючу проблему- це криза принципу "створення спеціальних режимів". Після Майдану одна "група товарищи" взяла собі за принцип створити спеціальні режими у вигляді окремих органів, з унікальними повноваженнями, окремих законів , з унікальними обов'язками тощо. НАБУ, САПи, а тепер ще й антикорупційні суди, декларації - це все наслідки застосування цього принципу. Люди щиро вірили, що в Україні можна створити "острів Сонця", на якому буде щасливе європейське життя і з цього острова промені заллюють суспільство благодатними змінами. Тільки-от, проблема полягала в тому, що "острів" цей створювали ті ж самі корупційні діячі, яких ці ж органи мали посадити.
Тепер коли влада почала відповідати тим самим принципом виділяючи громадських активістів - прийшов час визнати, що рухатись цим шляхом було помилковим. Не може з'явитись незалежного органу, в умовах системної корупції на найвищих рівнях влади. Корупція закладена в основі фундаменту політичної системи - у виборах.
Тому уроком з цієї ситуації мала б бути відмова від цього принципу і перехід до системної протидії, замість створення окремих островів. Треба реформувати всю поліцію і СБУ, а не створювати НАБУ, треба реформувати всю прокуратуру, всі суди, треба реформувати виборчу систему, і зрештою, треба, щоб все суспільство заповнювало е-декларації, а не окремі групи.
Втім, навряд чи це кимось може бути сприйнято. Мислити локально, егоїстично - це так зручно. Починаючи від тих, хто пиляє тендер на свою користь, і закінчуючи тими, хто просто хоче втілити свій грантовий проект.

Подпишитесь на телеграм-канал Политика Страны, чтобы получать ясную, понятную и быструю аналитику по политическим событиям в Украине.