Колишній ректор Львівського університету, а ще раніше - кадровий радянський дипломат Володимир Петрович Чугайов чверть століття тому розповідав історію про одного з перших послів СРСР у Великобританії. Здається, мова йшла про Християна Раковського - сам Чугайов переповідав цю історію, покликаючись на свої розмови з Іваном Михайловичем Майським.

Представник Країни Рад Раковський мало того, що активно критикував у памфлетах британську буржуазію, короля та увесь бомонд, - він ще й нехтував етикетом і вважав буржуазним пережитком усі ці фраки, циліндри, жилети, метелики та краватки. В Лондоні він міг ходити у широкій блузі з червоною стрічкою на грудях, чоботях та військових галіфе. Варто зауважити, що король Георг V ставився до подібних дивацтв з гумором.

І от одного разу під час прийняття у королівському палаці відбулася заминка: короля повідомили, що в палац прибув посол СРСР, одягнений не за правилами етикету. Король усміхнувся: "А, містер Раковський? Той, який пише про мене всяку гидоту? Пропустіть, зробіть для нього виняток!" - "Я сподівався на скандал, на те, що мене врешті-решт не допустять на прийняття і я зможу про це смачно описати у комуністичній пресі, - нібито згадував згодом Раковський. - Але більшого приниження я не відчував у своєму житті: мене мало того, що впустили - я був увесь вечір у центрі уваги і перебував у статусі "білої ворони". Король знайшов спосіб, як поставити мене на місце - без скандалу, але з повним фіаско мене як дипломата".

Цілком припускаю, що це - дипломатична легенда, яка й не мала місця насправді (буду вдячний, якщо порекомендуєте друковане джерело). Але в умовах, що склалися довкола російської конкурсантки на "Євробаченні", українським політикам не вистачило мудрості Георга V, щоби і не влаштовувати демарш, і організувати виховний момент.

Читайте Страну в Google News - нажмите Подписаться