Якби реалізовані реформи були ефективними, зростання економіки почалося б набагато раніше та йшло б високими темпами

2016 рік став переломним, коли стадію падіння в економіці, яка тривала більше чотирьох років, змінила стадія зростання. З 2016 року невелике, але зростання показують усі сфери економіки: промисловість - 2,5%, аграрний сектор - майже 5%, будівництво - 13%. Це пояснюється явищем, яке називається "економічний цикл". Економіка усіх країн без виключення розвивається по синусоїді. Чотири роки (з середини 2012 року, коли почався спад ВВП) ми йшли вниз. Якби не війна, яку розв'язала Росія, дна ми б досягли ще в 2014 році. Через війну падіння продовжилося. Але навіть вона не може змінити законів економіки. І за законом циклу, минулого року ми досягли економічного дна і почали рух вгору.

Виділений урядом в четвертому кварталі минулого року ріст ВВП на 4,7% пов'язаний з поліпшенням ситуації в аграрному секторі. Пару років назад аграрії давали 20-25% українського експорту, а зараз - понад 40%, в той час, як частка промисловості різко скоротилася. Саме у четвертому кварталі реалізовувалась аграрна продукція, і тому ми отримали такий стрибок ВВП.

Якби реформи дійсно були ефективні, швидкість зростання була б значно вища. Для зростання на 2,5% можна взагалі нічого не робити, не чіпати ні податкову, ні бюджетну, ні грошово-кредитну системи, і за законом економіки все одно після падіння можна вийти на такий ріст. Якби проводилися реальні реформи, ми б вийшли зі стадії падіння раніше, а темпи зростання економіки були б вищими.

Читайте Страну в Google News - нажмите Подписаться