На численні звернення ЗМІ, надаю Коментар щодо ситуації на валютному ринку

13.01.2017

Подібна до сьогоднішньої ситуація на валютному ринку країни складається на початок кількох останніх років. У першій декаді січня на міжбанківському валютному ринку підвищилася волатильність обмінного курсу гривні, пов'язана з обмеженою пропозицією іноземної валюти. Крім того, в перші післясвяткові дні на міжбанківський ринок надходила для продажу валютна виручка, яка накопичувалася під час новорічних вихідних днів в Україні, які збігалися з робочими днями у США та Європі. Але цей фактор був тимчасовим.

Фактори, що в даний час впливають на обмінний курс:

- сезонність: на початок кожного року ділова активність у державі спадає, що зумовлює скорочення обсягів надходжень валютної виручки. Цього року нижча пропозиція валюти також викликана традиційним для перших місяців року спадом економічної активності, який зокрема полягає у дещо меншому надходженні виручки від експорту врожаю агрокультур, які були основним джерелом іноземної валюти в осінні місяці. Водночас роль основного джерела валютної виручки поступово переймає металургійний експорт. Цьому також сприяє світова цінова кон’юнктура завдяки подорожчанню сталі та залізної руди.
- передноворічні виплати представникам бюджетної сфери та пенсіонерам з боку Уряду;
- значна сума коштів, виплачена суб’єктам підприємницької діяльності через відшкодування ПДВ;
- пожвавлення споживчого попиту серед населення.

Водночас є й позитивні фактори, які можуть сприяти «відходу» курсу на попередні позиції, зокрема, ймовірне поліпшення зовнішньоекономічної кон’юнктури для українських виробників (стать та залізна руда).
У випадку надмірних коливань НБУ буде виходити на ринок з валютними інтервенціями. Обсяг золотовалютних резервів у 3,7 місяці імпорту майбутнього періоду (15,5 млрд.дол.США) є достатнім для цього. Обсяг міжнародних резервів на початок січня становив 15.5 млрд. дол. США. Цього достатньо і для продажу валюти під час інтервенцій, і для виконання зобов’язань Уряду та НБУ.

З початку 2017 року Національний банк здійснив під час аукціонів чистий продаж іноземної валюти на суму 14.6 млн. дол. США, щоб запобігти надмірним коливанням обмінного курсу гривні.
Сьогодні, 13 січня, з цією ж метою Національний банк також оголосив про проведення аукціону з продажу іноземної валюти. Обсяг аукціону – до 100 млн. дол. США.

На даний момент рівень обмінного курсу - середньозважений річний курс, який закладався у розрахунок Держбюджету – не змінено (середньозважений річний курс – 27,2 грн./дол.США).
Рада Національного банку відслідковує розвиток ситуації і надає свої рекомендації Правлінню НБУ для прийняття оперативних рішень.
Зі свого боку в порядку контролю Рада НБУ 17 січня проведене засідання, де буде заслухано інформацію про стан валютного ринку України та пропозиції щодо його стабілізації.

Читайте Страну в Google News - нажмите Подписаться