Я вже писав про перспективи розвитку вугільної галазі та про необхідність прозоротсті в ціноутворенні на вугілля власного видобутку. Тема має продовження.

16 листопада у Луганській області побував Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик. Він відвідав ВП «Шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля», де зустрівся з трудовим колективом підприємства (http://narodnarada.info/…/igor-nasalik-vidvidav-34shahta-34…).

На цьому підприємстві найбільша заборгованість. Шахтарі у вересні загрожували акціями протесту. Тому розмова міністра Насалика та заступника голови Луганської обл. ВЦА Володимира Гуца з шахтарями була предметною.

Міністр наголосив, що заборгованість по заробітній платі до кінця року буде погашена, а також запевнив: він зробить усе можливе, щоб підприємство ВП «Шахта Гірська» ДП Первомайськвугілля» й надалі ефективно працювало.

Але це оперативне втручання. Питання має бути розв’язане через системне рішення.

На сьогодні є проблема з встановленням для держшахт заниженої порівняно з ринковою ціни вугілля, що призводить до складнощів у роботі підприємств – дефіциту фонду заробітної плати, відсутності перспектив збільшення обсягів видобутку вугілля.

Ситуація стає загрозиливою і нею користаються різного роду політичні пройдисвіти, які збурюють людей на протести. Натомість справжніми винуватцями затримок із зарплатнею є олігархічні «прокладки», які займаються збутом вугілля. Власники цих «прокладок» саме і виступають спонсорами протестів.

Для того, щоб вийти із цієї ситуації потрібно, щоб ціна на вугілля державних шахт встановлювалася за прозорою і зрозумілою формлою. Мова йде про так званий «Ротердам +».

Нещодавно лідер Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець заявив, що єдиним способом вивести підприємства з нескінченних збитків - це зміна підходу до формування державою ціни закупівлі вугілля на державних шахтах, яка сьогодні є фіксованою, тобто, встановлюється вручну (http://ua.112.ua/…/dlia-rozrakhunku-tsiny-vuhillia-spravedl…).

"Справедливо для формування ціни закупівлі взяти формулу "Роттердам плюс", вона зрозуміла, оскільки спирається на європейську ціну вугілля на біржі в Роттердамі плюс доставка до споживача. Але ця формула зараз у нас при розрахунках ціни українського вугілля не працює. Зате є "горе-експерти", які на всіх телеканалах будуть поширюватися про "схеми", пов'язані з формулою "Роттердам плюс", але вугільна галузь буде знищена, якщо у нас не буде чіткої формули розрахунку вартості вугілля", - заявив Михайло Волинець.

Фактично самі шахтарі сьогодні виступають за формулу «Ротердам +», оскільки така схема дозволяє збільшити вартість вугілля, що видобувається на держшахтах і, як наслідок, дозволить наповнити фонд заробітної плати.

На заваді, як завжди, стоять «бізнес-структури», які звикли десятиліттями заробляти на непрозорості ціноутворення і дотаціях для державного вуглевидобування та обслуговучий їх персонал з числа «експертегов».

Подпишитесь на телеграм-канал Политика Страны, чтобы получать ясную, понятную и быструю аналитику по политическим событиям в Украине.