ПОЗИЦІЯ ЧИ ПОЗА СААКАШВІЛІ?

Схоже, що давні друзі розійшлися по різні боки барикади і зайняли висхідні позиції для дуелі.

Як на мене, М. Саакашвілі поспішив це зробити, не згуртувавши до кінця своїх прихильників, не сформувавши ще свою політичну силу, не запропонувавги суспільству своє стратегічне бачення перспектив України...

Відтак складається враження, що Саакашвілі став у позу щодо Порошенка.

І тут мені напрошується аналогія. Півтора десятка років тому Ю. Тимошенко приблизно так само заявила про перехід з числа прихильників Кучми в опозицію до нього. По суті ж, як я колись писав, вона стала в позу... Потім вона не раз ставала в позу і щодо Ющенка, і щодо Януковича... Тепер вона поставила себе в позу щодо Порошенка.

Отже, що виходить з позами. Поза - не позиція. Пози можна і треба міняти. Це напевно ефективно для самого "позиціонера", але не для справи, за яку він/вона береться, а країні й народові нічого корисного не приносить. Поза - хрещена мати популізму.

Прикметно, що саме в позу історично й практично стають усі українські опозиціонери. Започаткував цю традицію, як не боляче про це писати, ще В'ячеслав Чорновіл, що чи не найбільшою мірою зашкодило йому стати "українським Гавелом".

Інша справа - послідовна й виважена позиція, усвідомлення національної ідеї, стратегічне бачення перспектив та ін.

Чи має усе це М. Саакашвілі?

На сьогодні він перейнятий боротьбою з корупцією, але, як і Сергій Лещенко, він бореться з наслідками, не викорінюючи причин, бо так само не вникає у природу, суть явища.

Хотілося б вірити, що йому пощастить пізнати те, що залишалося непізнаним для його попередників, належним чином озброїться теорією й методологією і на основі цих знань запропонує лідерські рішення, які допоможуть змінити Систему, а не продовжувати підрихтовувати її усякими псевдореформами.

* * *
Повідомлення М. Саакашвілі про те, що П. Порошенко ініціював процедуру позбавлення його громадянства через суд (див.: https://www.facebook.com/SaakashviliMikheil/posts/1350019951695049), є зайвим доказом того, що Саакашвілі як політика в Україні чекають не кращі часи. Боротьба буде жорстокою і нещадною.

Тому йому не варто було поспішати, а все-таки зміцнити свою політичну силу, випрацювати й оприлюднити її стратегію, згуртувати кілька чи навіть декілька мільйонів прихильників, а тоді вже починати діяти.

Подпишитесь на телеграм-канал Политика Страны, чтобы получать ясную, понятную и быструю аналитику по политическим событиям в Украине.