Читаю чергові петиції типу "заборонити вивчення російської мови у школах".
Люди, котрі їх складають та підписують, мабуть, щиро вважають, що прагнуть до чогось доброго для української...
Так от, переважна більшість "російськомовних" молодшого віку нормально у школі російську не вивчали. Формальна "українізація" освіти у 90х роках допомогла у цьому, але вони все одно вивчили російську. На вулиці, переглядаючи Дом-2, читаючи жовту пресу та книги на кшталт "месть Дикого".
Особисто у мене таке враження, що найбільш успішно русифікація в Україні пройшла саме за останні 20 років. У період формальної українізації та переведення на державну діловодства та освіти.
За цей час українську позабували у багатьох місцях. На тому ж Донбасі.
Чому? Незалежність України співпала із включенням нашої держави в інформаційну еру. І віконечко туди відкрилось саме через Росію.
Мова серіалів, масової літератури, шоу - все це зробило для русифікації більше, ніж будь-які Валуєвські циркуляри.
До речі, тут ситуація гірша у деяких моментах, ніж за СРСР.
Там хоча б була ідеологія і державний апарат. І якщо ідеологія твердила про "дружбу народів", то книги українською видавалися масово. Так, часто нецікаві, але наклади були належні. Скрізь були якісь українські музичні колективи і т.д.
А зараз книжка українською живе у окремих резерваціях книжкових ринків.
До чого це я?
Незалежна Україна не зробила українську функціонально повноцінною. Зараз вона є мовою бюрократії, політики, специфічних сегментів культури, повсякденного спілкування. Хочеш вийти за ці межі - залучай російську або англійську. Звісно, англійською ти маєш повний доступ до світової культури. Але російською - простіше.
Найсмішніше, що зараз русифікація триває, переважно, за рахунок перекладеного на російську "контенту".
Бо нічого справді цікавого та оригінального російська культура зараз не містить.
На жаль (на щастя?) держава вже мало регулює мовну ситуцію. Навіть за бажання (якого немає).
Українська має стати віконцем у сучасний світ. Бодай, співмірним із російським. Це важко, але нічого неможливого.
Якщо україномовна людина матиме весь необхідний продукт українською - російська буде непотрібною. Точніше, потрібною, але як будь-яка інша іноземна мова. Якщо російськомовна людина матиме українською кращий доступ до світової культури - вона її освоїть, незалежно від політичної позиції.

 

Читаю чергові петиції типу "заборонити вивчення російської мови у школах".Люди, котрі їх складають та підписують, мабут...

Опубликовано Петро Олещуком 10 марта 2016 г.
Читайте Страну в Google News - нажмите Подписаться