Протягом осені курс валют буде у коридорі 27-29 грн/дол. Ситуація залежатиме від розгортання 2-ї хвилі пандемії та запровадження жорсткого карантину.

Сьогодні на знецінення гривні впливає бюджетний фактор. Макроекономічних причин, які б свідчили, що курс гривні повинен обвалитися, немає. Через кризу дійсно скоротився експорт. Водночас імпорт упав ще більше. Тобто динаміка торгового балансу стала кращою. На 10-15% скоротилися перекази від трудових мігрантів - недоотримали приблизно 1 мільярд доларів. Однак негативні фактори компенсуються дешевими енергоресурсами. Плюс маємо кредитну підписку від МВФ, Світового банку, Євросоюзу. З іншого боку, під приводом програми "Велике будівництво" уряд планує "закатати в асфальт" приблизно 4 мільярди доларів. З них половина суми піде на покупку імпортного бітуму, щебеню, дорожньої техніки. Гроші допоможуть пережити кризу Туреччині, Китаю, Росії, Білорусі.

В Україні курс валют непрогнозований. Торік громадяни пережили зміцнення гривні на 15%, цьогоріч - її девальвацію.

Україна уже встигла "проїсти" гроші, які уряд забрав у держкомпаній у вигляді дивідендів, авансових податкових платежів. У березні одноразовим платежем свій прибуток перерахував Нацбанк. Зазвичай робив це за 5-6 траншів протягом року. Ще 2 мільярди доларів кредиту МВФ направили на покриття дефіциту бюджету, а 70 мільярдів гривень банківської ліквідності пустили на купівлю ОВДП. Ці гроші можна було запустити в економіку у вигляді доступних кредитів. Митниця не виконує план на 20-30%, для податкової суттєво скоротили показники. Можна друкувати гроші. Але зараз це призводить до знецінення гривні. Воно традиційно відбувається у грудні, а не у вересні.

Подпишитесь на телеграм-канал Политика Страны, чтобы получать ясную, понятную и быструю аналитику по политическим событиям в Украине.