Нині позитивні прогнози базуються на тому, що відновленню нашої економіки присвоїли так звану V-образну модель (cтрімке падіння і зростання). Та в ній не враховують багато невідомих.

Раніше після криз світові монетарні центри діставали нового “кролика” з циліндру у вигляді або нової програми економічного розширення, або зниження процентних ставок і завжди це давало ефект. Нині кролики закінчилися.

Справді, економічне зростання багатьом країнам прогнозують на 2021 рік, однак це стане лише відновленням того втраченого потенціалу, який держави мали до пандемії.

Ми ще не знаємо, що готують для нас наступні роки пандемії коронавірусу і навіть 2020-й. Нещодавно головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко заявляв про те, що друга хвиля коронавірусу очікується у жовтні і може тривати близько півроку.

Тоді, як у світі говорять про колосальні виклики для економіки, наші чиновники і міністри, які керують примітивною сировинною економікою, яка залежить від зовнішніх ринків, чомусь сповнені оптимізму.

Тобто наші очікування потрібно зіставляти з іншими країнами світу, а нині навіть найприємніші прогнози досить обережні.

У світі досі йде розмова про те, за яким сценарієм йтиме відновлення економіки країн. Чи буде це стрімке відновлення після значного падіння, чи це буде тривалий період стагнації, чи будуть “спалахи” падіння та зростання сказати важко.

Країни готують різні сценарії залежно від розвитку ситуації. Деякі навіть прив’язують економічну ситуацію до епідемічної.

Зараз у багатьох країнах економічні моделі розробляються на базі епідеміологічних моделей, оскільки є чітка кореляція: якщо економіку ставлять на паузу, то потрібно розуміти її тривалість і глибину. А у нас епідеміологічна модель будується окремо, економічна – таким чином, ніби пандемії не існує.

Економіст Нуріель Рубіні, який передрік світову фінансову кризу 2008 року вважає, що нинішній колапс буде набагато гіршим, аніж припускають. Крім того, він може стати набагато гіршим за Велику депресію. Деякі ринки навіть не почали відновлення, а рівень безробіття і досі зростає.

Нині всі світові економісти кажуть, що це буде найбільше випробування для світової економіки з часів Великої депресії. Судячи з безробіття, за темпами падіння, вона перекриє її масштаби. Нуріель Рубіні називає три фактори, які стримуватимуть відновлення світової економіки. Це ризик другої і третьої хвиль коронавірусу, недостатність і анемічність методів монетарного стимулювання, які застосовують.

Українська економіка буде відновлюватися на низькій базі порівняння, так як це завжди було при будь-якій кризі. У нас є певний потенціал економіки, який просідає в залежності від світових сировинних цін. У нас дуже слабкий внутрішній ринок, сектор послуг. Тому якщо ситуація з коронавірусів не буде драматичною, то в 2021 році ми покажемо зростання близько 4%.

Але якщо ми впадемо на 6-8%, виходить, що ми відіграємо десь половину втрат. Я не бачу фундаментальних передумов зростання, оскільки нинішня модель економіки може рости лише на дуже високих цінах на сировину, яких найближчим часом не передбачається.

Читайте Страну в Google News - нажмите Подписаться