"Это опять-таки случай так называемого вранья, – объявил он громким козлиным тенором, – бумажки, граждане, настоящие!" (Булгаков М.А., "Мастер и Маргарита")

02.07.2020 року Міністр фінансів розповів про стан виконання державного бюджету. Зокрема, "у червні 2020 року до загального фонду державного бюджету надійшло 112,9 млрд грн, розпис виконано на 105,5%", зокрема по платежах податкової служби виконання становило 107,7%, що на 6,4 млрд грн більше від місячного розпису. Далі Міністр заявляє, що "перевиконання плану податковою є результатом боротьби з тіньовими схемами і скрутками у ДПС". На перший погляд, чудові результати!
Починаємо розбиратись. Згідно з частиною другою статті 29 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду Державного бюджету належать частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об’єднань та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність. У червні поточного року:
- НАК "Нафтогаз України" перерахував частину дивідендів за 2019 рік на 39,6 млрд грн;
- ПриватБанк у повному обсязі перерахував 24,5 млрд грн дивідендів за 2019 рік;
- Укргідроенерго перерахувала до держбюджету 0,97 млрд грн дивідендів за 2019 рік.
Зазначу, що у червні минулого року на цій стезі був відмічений лише ПриватБанк з сумою дивідендів на 11,5 млрд грн.
Тобто, у минулому місяці виконання загального фонду державного бюджету майже на 58 відсотків (або 65,1 з 112,9 млрд грн) забезпечено не зусиллями контролюючих органів, а дивідендами трьох державних компаній. Неважкі розрахунки говорять нам про те, що реальний внесок у наповнення бюджету (мінус дивіденди держкомпаній) склав лише 45,6 млрд грн. При цьому, якщо статистика митників одразу та чесно каже про падіння доходів порівняно з минулим роком на 7,7% (мінус 1,8 млрд), то досягнення податківців потрібно коригувати на ще один показник – відшкодування ПДВ, який у червні поточного року склав 11,6 млрд грн, а торік - на 2 млрд грн більше (13,6 млрд грн).
Таким чином, скориговане сальдо доходів від ДПС (яке складає 24 млрд грн, що на 8,2 млрд грн або на 25% менш ніж у минулому році), говорить нам про жалюгідну ситуацію з наповненням бюджету, а не про ефективну боротьбу з тіньовими схемами і скрутками.

Подпишитесь на телеграм-канал Политика Страны, чтобы получать ясную, понятную и быструю аналитику по политическим событиям в Украине.