Із великим інтересом прочитав чимало коментарів щодо ухваленої сьогодні норми щодо вступу до українських ВУЗів абітурієнтів з окупованих територій.
Звісно, пропозиції пільгового прийому цих абітурієнтів без складання ЗНО не можуть не викликати запитань. І вони очевидні, адже будь-які пільги при вступі не можуть замінити освіту та належну "базу", без якої здобувати вищу освіту, м'яко кажучи, важко. Відповідно, хтось із вступників банально "не потягне", згаявши як власний життєвий час, так і державні ресурси, і це справді проблема. Яка стосується не лише окупованих територій, а всієї держави, бо вища освіта у нас до цього часу сприймається більшістю як "статусна річ", а не основа для подальшої праці.
Однак я не побачив критики саме у такому ключі.
Практична вся "критика" вибудовувалася виключно на повторенні тез, що, мовляв, "діти бойовиків вступатимуть до вузів". Звісно, писали все це "патріотичні коментатори", які вважають подібні формулювання правильними.
Вони не задумуються, що таким чином вони просто повторюють путінську пропаганду, з якої слідує, що всі мешканці ОРДЛО - усі як один зі зброєю в руках постали на боротьбу з Україною під путніськими знаменами.
"Патріотичні коментатори" взагалі не припускають, що на території ОРДЛО можуть жити не бойовики та члени їх родин - вони ліплять відповідне тавро, стигму на всіх автоматично.
Приблизно така сама логіка була у сталіністів. Залишився на окупованій території - "ворог", І ніхто не цікавиться, а чи хотів ти, щоб тебе окуповували, або не хотів.
Є очевидні факти. Території ми називаємо окупованими тому, що іноземна держава зайняла їх всупереч праву та будь-яких норм. Ми не визнаємо окупації, не визнаємо "референдумів" та всього подібного.
При цьому, велика частина українських громадян опинилася в окупації, і живуть там уже довше, аніж тривала окупація України Німеччиною у роки 2-ї світової війни. Наприклад, ті самі абітурієнти цього року прожили вже під окупацією 6 років. А це - третина їхнього життя і половина шкільних років.
Що таке окупація? Це відсутність української школи, української шкільної програми, зрештою, самої української мови у навчанні. І ніхто нічого цього не обирав. Просто так трапилося, що в одних містах Донецької і Луганської областей лишилася українська влада, а в інших - ні. Це залежало виключно від ситуації на фронті на момент укоадання "Мінських домовленостей", а точно не від волі 11-річних хлопчиків і дівчат.
І тепер ці хлочики і дівчата змушені обирати: підзабуту вже Україну, чи Росію, яка "скрізь". Вибір України - це вже вибір.
Звісно, він може ґрунтуватися не на якомусь страшному патріотизмі, але на прагматизмі. Але це все одно - вибір. І коли Україна повернеться на ОРДЛО, де уже буде витравлено майже все українське, доведеться спиратися у тому числі і на таких хлопчиків і дівчаток.
Звісно, можна одягнути "біле пальто" і почати розказувати, що нехай вони "складають ЗНО", якого на окупованих територіях не було і не може бути (хоча всі знають про те, що окупанти запровадили обмеження на переміщення з підконтрольною українській владі території), можна повторювати тези російської пропаганди та займатися дегуманізацією мешканців ОРДЛО, але все це буде означати, що ми уже програли. Ну або спробувати використати цей шанс для створення бодай мінімальної бази для подальшої деокупації.
При цьому я розумію тих критиків, хто критикує пільги. Пільги в освіті - це зло a priori, бо можна виписати мільйон довідок та дипломів, але це не вкладе знання в голови носіїв цих довідок та дипломів. Але не треба повторювати тези російської пропаганди, бо реально, якщо якійсь абітурієнт з ОРДЛО почитає сьогодні український "патріотичний фейсбук", то він переконається, що Путін з Кисельовим дійсно "праві", і нічого окрім ненависті в Україні на них не чекає.
Ну і ще. Найголовніше. Ухвалені сьогодні норми не є чимось новим. 2017 року відповідний законопроект підписав ще президент Порошенко. Відмінність від тодішніх норм полягає в тому, що тоді абітурієнтам з окупованих територій пропонувалося вступати лише в обмежений перелік ВУЗів в обмеженому переліку областей. Тепер ці обмеження знімаються, але принципово - це те саме. Абітурієнтів з ОРДЛО звільняють від ЗНО. Чи правильно це? Строго кажучи - ні. Але лишати українських громадян на поталу окупанту теж було неправильно. Неправильно, що молоді громадяни України вивчають окупаційну дурню. Неправильно, що територія України розчленована і на ній тривають бойові дії. Все це - неправильно. Але не треба тут робити винуватцями окупованих. Інакше ми нічим від послідовників Сталіна відрізнятися не будемо.

Читайте Страну в Google News - нажмите Подписаться