ВИЩУ РАДУ ПРАВОСУДДЯ ПІД ЗОВНІШНЄ УПРАВЛІННЯ?

Чи отримає Україна з очікуваного кредиту від МВФ 5,5 млрд доларів всю суму за новою програмою Stand-by, розраховану на 19 місяців? З моєї точки зору, можливість ця явно невисока. Тому що в новому меморандумі будуть висунуті вимоги, у виконання яких я не вірю.

Серед них на законодавчому рівні необхідно буде змінити процедуру конкурсного відбору членів Вищої ради правосуддя. А він чітко визначений в статті 131 Конституції України: «Вища рада правосуддя складається з двадцяти одного члена, з яких десятьох – обирає з’їзд суддів України з числа суддів чи суддів у відставці, двох – призначає Президент України, двох – обирає Верховна Рада України, двох – обирає з’їзд адвокатів України, двох – обирає всеукраїнська конференція прокурорів, двох – обирає з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ».

За моєю інформацією, міжнародним експертам планують надати право вето при підборі кандидатів для голосування. Лише ті, які не викличуть заперечень у іноземних фахівців, візьмуть участь у конкурсі. Тобто неприкрите намагання взяти ВРП під контроль зовнішнього управління.

Цей конституційний орган має велику владу над суддівським корпусом. Вища рада правосуддя, зокрема, вносить подання про призначення судді на посаду, ухвалює рішення про звільнення судді з посади, надає згоду на затримання його чи утримання під вартою.

Думаю, ця затія не пройде у парламенті хоча б тому, що для її реалізації потрібно щонайменше 300 голосів. Адже мова йтиме про зміну до Конституції.

Та головне – в іншому. Можливі зміни – абсолютно антиконституційні.

Стаття 5 КУ недвозначно визначає саме народ єдиним носієм суверенітету та джерелом влади в Україні.

Влада українського народу є первинною, єдиною і невідчужуваною. А органи державної влади здійснюють владу, що походить від народу.

Стаття 38 Конституції України прямо вказує, що лише громадяни України мають право брати участь в управлінні державними справами. Або безпосередньо, або через вільно обраних представників.

Наявність доступу до управління державними справами виключно громадянами України є гарантією народного суверенітету.

Якщо ж при обранні нового складу Вищої ради правосуддя правом вето наділять міжнародних експертів, то про питання конституційного суверенітету треба буде забути раз і назавжди.

Подпишитесь на телеграм-канал Политика Страны, чтобы получать ясную, понятную и быструю аналитику по политическим событиям в Украине.