Один з ефективних антикризових заходів – дати людям грошей. Адже мільйони українців втратили свої зарплати.

Я пропоную видати по 2 тисячі гривень кожному резидентові України. Це 80 мільярдів гривень з бюджету (3 мільярди доларів). Наприклад, Аваков пропонує виплатити дещо більше – по 2,5-3 тисячі гривень. Але це не принципова різниця. У випадку таких виплат на родину припаде 6-10 тисяч гривень, а це хоч і не перекриває, проте співставно з втраченими доходами людей. І що важливо, ці гроші не підуть на накопичення, а майже стовідсотково на споживання: продукти харчування, оплату житла та комунальних послуг.

Питання, кому видавати ці гроші? Одразу так і хочеться сказати – малозабезпеченим. Але ще це за критерій? Скажімо, в США вирішили видати по 2 тисячі доларів кожному, у кого родинний дохід менше 200 тисяч доларів на рік. Нормальна така межа «малозабезпеченості» - 16 тисяч доларів на місяць на сім’ю!

Але ми не США. І у нас жорсткі обмеження карантину в одну мить відкинули за межу «малозабезпеченості» успішних вчора продавців, офіціантів, водіїв, перукарів, рекламістів… Та й просто транспортна блокада лишила можливості доїхати до робочого місця тих, хто самої роботи не втратив.

Тож я пропоную виплачувати компенсаційні гроші всім: дорослим працюючим і непрацюючим, а також і дітям. Як варіант «соціальної справедливості» можна поставити, скажімо, фільтр у 100 тисяч гривень отриманого доходу за січень-лютий, але й це не обов’язково. Нехай багатії (яких у нас, до речі, не так і багато), повернуть непотрібні гроші через благодійність. Відсутність фільтрів значно спростить адміністрування цих виплат.

Де взяти ці гроші? Адже ми чуємо, що бюджет катастрофічно невиконується. Так, це складно, і варіантів лише два: емісія або зовнішнє запозичення. Треба вибрати якийсь з цих шляхів або їх комбінацію.

Як видати людям ці гроші? Думаю, що варто їх видавати окремо, без усіляких умов, навіть вивести ці виплати з-під оподаткування. Виплатити через пенсійні рахунки, зарплатні рахунки, рахунки в Ощадбанку (як зараз субсидії).

Подібну виплату від моменту прийнятті рішення можна задмініструвати та здійснити за 2-3 тижні. Пенсіонери отримають швидше, хтось, хто довго вагатиметься з відкриттям рахунку в банку, пізніше. Проте, вважаю, такі виплати і допомогою людям стануть, і хоч дещо пожвавлять гинучу українську економіку.

Подпишитесь на телеграм-канал Политика Страны, чтобы получать ясную, понятную и быструю аналитику по политическим событиям в Украине.