Гучні заяви пана Розенко про "пенсійний туризм", його героїчна боротьба з цим явищем в черговий раз надихнули нас на поїздку. Про заробітки державних структур на цьому явищі я писала.
Хотілось би написати про бізнес в зоні АТО. Той, який побачили ми.
Я не буду писати про контрабанду, мародерство, наркотрафики - про це написано достатньо. Я напишу про те, як виживають пересічні громадяни:
1. Автопослуги:
- Слав'янськ, Краматорськ, Дружківка - мікроавтобуси на Донецьк, Макіївку, Горлівку. Вони добре знають розклад руху поїздів, ситуацію на блок-постах з обох боків. Їх багато. У них завжди є пасажири. Вони не завжди їздять через блок-пости. Так говорять.
- Київ - Донецьк, Харків - Донецьк, Київ - Луганськ, я впевнена, що є і Запоріжжя, і Днепр, може Одеса, Бердянськ - великі автобуси. Так само володіють ситуацією.
- Приватні авто. Від вокзалу (або УПСЗН) до щонайближчого блок-посту. Далі людей підбирають вже на тій стороні. Через блок-пост пішки.
2. Продаж черги: на блок-постах, в чергах на подовження дії довідок, до відділень Ощаду. Зараз дехто почав з цим боротись. Через талончики. В Краматорську їх видають вже на листопад.
3. Підтвердження інформації: нова Постава КМУ (365), нові виклики часу. У людини є 3 дні для того, щоб після перевірки підтвердити, що вона проживає за цією адресою. Власники житла за невелику суму на місяць підтверджують твоє місце перебування. Але влада не спить. В Луганській області один з міськгазів надав запит до УПСЗН про надання інформації про місця реєстрації переселенців. Газу використовується більше, ніж по розрахункам. Тому тим, у кого немає лічильників будуть перераховуватись норми споживання газу та субсидії.
4. Оренда. В зв'язку з п.3 здавати житло в оренду стало вигідно не всім. особливо невигідно тим, хто прийняв людей безкоштовно. Вартість оренди знов збільшилась.
5. Посередництво (послуги): В зв'язку з турботою МСП про переселенців та останніми покращеннями і спрощеннями процедур люди не можуть самостійно розібратись в тому, який пакет документів треба зібрати, що треба написати та куди з цим піти. Посередники, які допомагають оформити пакет документів отримують від 1,0 тис. грн. до 3,5 тис. грн. Найвища ціна за повний пакет - без виїзду до органів виконавчої влади, пенсійного фонду та Ощаду. Кажуть, що дехто бере 4,5 тис.грн. Але останнім часом ніхто не дає 100% гарантії.
6. Торгівля: продаж самогону військовим. Просто вбила фраза: Мені війни ще трішечки, другий дім добудувати.
- в жодному кіоску, в жодному туалеті - мені не дали ані чека, ані накладної на продаж послуги чи товару. - Жіночка, це приватний бізнес, який чек? Це все - нашого хозяїна - воно ПРИ-ВАТ-НЕ!!! Ми не повинні вам надавати чеки. А вздовж торговельних рядів на місцевих ринках ходять наряди нової поліції, щось перевіряють, підходять до продавців, дехто заповнює якісь папірці, декого не чіпають...
Це звісно, не повний перелік. Це те, що миттєво кидається в очі...
***
І поки одні не сплять ночами, збирають допомогу, пишуть зміни до законодавства, кидаються з рогаткою на танки (як на передку так і в тилу), інші приторговють Батьківщиною оптом або в роздріб, користуються ситуацією, створюють умови, беруть потоки під контроль, а де кому все одно.

Подпишитесь на телеграм-канал Политика Страны, чтобы получать ясную, понятную и быструю аналитику по политическим событиям в Украине.