Комітет Верховної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики дослухався рекомендацій Головного науково-експертного управління Верховної Ради України й повернув народній депутатці Ользі Богомолець на доопрацювання проект закону «Про протидію лихослів’ю (про дематюкацію мови)», реєстраційний №10414. Згідно з цим законопроектом, Кабінет Міністрів України має своєю постановою затвердити перелік нецензурних слів і висловів, заборонених до публічного вживання, з публікацією цього переліку на сайті Кабміну, сайті Верховної Ради та в газеті «Урядовий кур’єр».

Як справедливо зазначили парламентські юристи, у разі прийняття такого непересічного закону Кабінет Міністрів «спонукатиме суспільство (у тому числі дітей, молодь) до вивчення ненормативної лексики». Окрім того «проблемним стане питання використання іноземних імен та прізвищ, інших власних назв, які за своїм звучанням можуть підпадати під українські нецензурні слова та за вживання яких законопроектом передбачається відповідальність».

Можу як приклад навести рішення Київського районного суду Одеси від 10 грудня 2018 року в справі №520/17388/18, яким суд захистив право громадянина В’єтнаму мати прізвище Хуй.

Нгок Хуй навчався в Одеському Національному політехнічному університеті, де його з міркувань політичної цнотливості записали як Ву Нгок Хиу, у той час як при зарахуванні до вишу він надав паспорт на ім’я Vu Ngoc Huy. Зрозуміло, що й диплом в’єтнамцю також був виданий на ім’я Хиу. Але згодом іноземець вирішив захистити дисертацію, на заваді чому стали розбіжності в написанні прізвища в дипломі та паспорті.

Суд задовольнив заяву громадянина В’єтнаму й встановив – Хуй він і в Україні Хуй:

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/78430978

Однак у разі прийняття «закону про дематюкацію мови» і цей в’єтнамській Хуй, і інші хуї, які живуть в Україні, будуть позбавлені права на судовий захист своїх споконвічних прізвищ.

Читайте Страну в Google News - нажмите Подписаться