Деякі гарячі голови закликають ліквідувати Українську Православну Церкву і заборонити її діяльність в Україні. "Немає нічого нового під сонцем", - казав безіменний автор Книги Єкклезіаста...
У 30-х роках минулого століття Лонгин Цегельський, міністр закордонних справ ЗУНР і прадід Олега Тягнибока, опублікував цікаві спогади про свою зустріч з головою Директорії УНР Володимиром Винниченком у грудні 1918 року. Пам'ятаю, як шокували мене ці спогади двадцять років тому. Один уривок.
"А що там поробляє Ваш Шептицький? - звернув Винниченко нагло на iншу тему. Я розповiв, що митрополита Шептицького iнтернували поляки в св. Юрi.
- Ми його визволимо, - зареагував Винниченко. Я чекав на те, як собi Винниченко уявляє це визволення, але вiн був настiльки реальний, що волiв на цю тему мовчати.
- Бiда, - продовжував по хвилi Винниченко, - що ми не маємо такої людини, як Шептицький, щоб поставити її на чолi української церкви. Є владика Платон у Сибiру, щирий українець, але, мабуть, оженився з якоюсь учителькою. Та є ще Димитрiй у Чернiговi. Також щира українська душа, але надто любить вихилити лишню чарку. А що ви сказали б на те, якби ми забрали Шептицького до Києва на митрополита всiєї України?
- Шептицький на православного митрополита не пiде, - вiдказав я.
- На якого там православного!.. Очевидно, що на унiатського. Православ'я скасуємо. Це ж воно нас завело пiд царя схiдного, православного, то воно проводило обмосковлення України. Православ'я завжди буде гравiтувати до Москви. Ваша унiя добра для вiдрiзнення i вiд Польщi i вiд Москви. Унiат iз природи стає українцем. Скличемо синод єпiскопiв, архiмандритiв та представникiв мирян з України i порадимо їм прийняти унiю, а Шептицького поставимо на чоло. Ще й порозумiємося з Римом, щоб його зробив патрiархом України. Чи не добре це звучить?.. Ви думаєте - я жартую?..
У душi я радiв цьому плановi, та все-таки висловив побоювання щодо труднощiв iз православним духовенством та з протиунiатським наставленням, створеним i культивованим Москвою.
- Єрунда! - гарячився Винниченко. - Це - революцiя, і все старе ломиться. А хто незгiдний, нехай посмiє... Заарештуємо яких два-три десятки заїлих старозаконникiв, збавимо парафiї i хлiба цього чи того, то решта присяде. А український сантимент доконає решти. Вiдгородимо Україну муром унiї вiд Москви раз назавжди".
Результат подібних діянь добре відомий - насамперед для Винниченко і Директорії. Думаю, варто частіше перечитувати Книгу Єкклезіаста. Або - кому більше до вподоби - 33-ю частину Танаха, 7-у Книгу Ктувим...

Подпишитесь на телеграм-канал Политика Страны, чтобы получать ясную, понятную и быструю аналитику по политическим событиям в Украине.