У 1964 році Шевченківської премії не зрозуміло за що був удостоєний Микита Сергійович Хрущов. Зрозуміло, що рішення було продиктовано політичними мотивами. Один із представників Шевченківського комітету поїхав у Москву - щоби вручити нагороду. Хрущов його прийняв, плаваючи у басейні. Взяв нагороду - і сміючись, приклав до голих грудей. Потім голова української делегації півроку всім розповідав: "Ой, який же Микита Сергійович жартівник! Ой, як же весело було!" - а після Жовтневого (1964 року) пленуму ЦК говорив інші речі: "Ми йому привезли нагороду, а він, скотина, до волохатих грудей її намагався причепити, нас зневажив!"
Ця історія згадалася сьогодні, коли стало зрозуміло, що Шевченківської премії удостоєно - за публіцистичну діяльність - Левка Лук'яненка, а у галузі кіномистецтва - Олега Сенцова. Я не думаю, що Левко Григорович, займаючи поважне місце в нашій історії, претендує ще на якісь премії та нагороди. Шевченківська премія не може бути надбавкою до пенсії - вона має даватися за актуальні роботи і суспільно значимі речі з точки зору сучасності, а не минулого.
Що стосується Сенцова. Автор далеко не шедеврального фільму "Гамер" і - як вказано в рішенні Шевченківського комітету - незавершеного фільму "Носоріг" (де і коли дають нагороди за незавершені роботи?) навряд чи мав би колись честь отримати престижну премію за творчий доробок. Рішення по Сенцову - відверто політичне, лише тому, що його постать сьогодні викликає особливий резонанс. Тоді, керуючись такою логікою, премію в галузі музичного мистецтва варто було дати Надії Савченко.
Вибачте, але навіть у роки Другої Світової на Нобелівську премію не висували ні Юліуса Фучіка, ні Мусу Джаліля, ні Іллю Еренбурга - скільки б вони не демонстрували свій антифашизм.
Здається, Шевченківська премія повністю дискредитована бажанням запопадливих членів комітету догодити політичній кон'юнктурі.

 

У 1964 році Шевченківської премії не зрозуміло за що був удостоєний Микита Сергійович Хрущов. Зрозуміло, що рішення було...

Опубликовано Константином Бондаренко 13 февраля 2016 г.

 

Подписывайся на рассылку новостей Страны на канале Telegram. Узнавай первым самые важные и интересные новости!