Попри те, що «записи Оніщенка», зроблені збіглим народним депутатом у кабінеті Арбітра Нації, не можуть розглядатись як доказ у жодному кримінальному провадженні (з цього приводу є рішення Конституційного Суду України від 20 жовтня 2011 року, винесене з нагоди іншого «касетного скандалу», влаштованого екс-майором Держохорони Мельниченком), вони становлять чималу історичну цінність, оскільки дозволяють реконструювати події недалекого минулого. Наприклад, завдяки старанням Оніщенка стає зрозумілим, у зв’язку з чим віце-президент США Байден називав генерального прокурора України Шокіна «сучим сином» і шантажував Порошенка, що Україна не отримає 1 млрд. доларів фінансової допомоги, доки Шокін не буде звільнений.

Причиною різких заяв Байдена стала низка кримінальних проваджень у зв’язку зі зловживаннями з боку газовидобувного холдингу «Бурісма», належного колишньому міністру екології та природних ресурсів України Злочевському, які в 2014-2016 роках розслідувала Генеральна прокуратура України і які в 2016 році були передані до Національного антикорупційного бюро України. З метою уникнути покарання Злочевський після втечі з України в 2014 році ввів у раду директорів «Бурісми» Роберта Хантера Байдена, сина тодішнього віце-президента США, якому виплачував 1 млн. доларів щороку. Зрозуміло, що Байден-старший зажадав негайно припинити кримінальне переслідування Злочевського, але Порошенко, розуміючи, що Злочевський є персоною недоторканною й справу під тиском адміністрації США все однаково доведеться закривати, тим не менш дав вказівку Шокіну ігнорувати вимоги Байдена – Петро Олексійович хотів і собі отримати зі Злочевського хоча б пару копійок.

Тоді посольство США руками «антикорупціонерів» на кшталт народного депутата Єгора Соболєва та його помічника-консультанта Віталія Шабуніна організувало кампанію цькування Шокіна зі збором підписів за його відставку, а посол США Пайєтт при кожній нагоді публічно таврував генерального прокурора України. Справа щодо Злочевського була закрита лише після того, як екс-міністр через Оніщенка передав Порошенку ділові пропозиції. При цьому, закривала провадження не корумпована Генпрокуратура, а чесні та непідкупні САП і НАБУ.

Подписывайся на рассылку новостей Страны в Facebook. Узнавай первым самые важные и интересные новости!